Mám prácu
Lesezeit 07:55
Mám prácu
Kategorie:
Mám prácu

Kto má nárok na materskú dovolenku a ako vypočítať výšku materskej dávky?

Zistite, kto má nárok na materskú dovolenku, aké sú podmienky a ako vypočítať výšku materskej dávky na Slovensku.

Čo je materská dovolenka a ako funguje na Slovensku?

Materská dovolenka je obdobím „voľna“, ktoré patrí ženám v súvislosti s pôrodom, ale najmä po pôrode, aby sa mohli starať o svoje dieťa. Termín „voľno“ znamená, že majú právo nepracovať, výraz „dovolenka“ však nie je úplne presný 😊. Počas tohto obdobia môžu na dieťa/deti poberať materský príspevok. Je to finančný príspevok, ktorý prináleží všetkým osobám spĺňajúcim podmienky nároku na uznanie materského.

Kto má nárok na materskú dovolenku a aké sú podmienky?

Nárok na materské vzniká nielen matke dieťaťa ale aj inému poistencovi, ktorý prevzal do starostlivosti dieťa (otec dieťaťa, manžel matky dieťaťa, fyzická osoba podľa rozhodnutia orgánu a pod.). Vo všeobecnosti nárok na materské vzniká[1] zamestnancovi; povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe; dobrovoľne nemocensky poistenej osobe alebo fyzickej osobe, ktorej vznikol nárok na vyplácanie materského po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.

Žene patrí nárok na materské v prípade, ak je tehotná, je osobou poskytujúcou dieťaťu starostlivosť, je nemocensky poistená (v posledných dvoch rokoch bola min. 270 dní poistená), resp. jej plynie ochranná lehota po skončení poistenia.

Na materskú dovolenku môže ísť aj otec dieťaťa. Jeho dovolenka sa volá „otcovská“ a súvisí so starostlivosťou o narodené dieťa. „Otcovské“ sa poskytuje maximálne dva týždne v období šiestich týždňov po narodení dieťaťa. Podmienky sú obdobné ako pri žene. Po dvojtýždňovom poberaní tejto dávky môžu otcovia poberať na dieťa aj dávku „materské“. Jej čerpanie je 26 týždňov a uplatniť si ju môžu do troch rokov veku dieťaťa.

Dávka „materské“ sa teda pre otcov rozdeľuje na dve časti – na otcovské, ktoré môže otec poberať bez ohľadu na to, či matka v tomto období poberá materské na rovnaké dieťa a ďalších 26 týždňov pri starostlivosti o jedno dieťa do troch rokov jeho veku. Ak si otec nárok na otcovské neuplatní, môže po splnení zákonných podmienok čerpať materské na celé obdobie, t.j. 28 týždňov (resp. 31 týždňov ak ide o osamelého otca alebo 37 týždňov ak sa stará o dve alebo viac narodených detí), najskôr však 6 týždňov od pôrodu. Matka pritom nesmie poberať na to isté dieťa materské a ani rodičovský príspevok.

Koľko trvá materská dovolenka na Slovensku?

Štandardná dĺžka materskej dovolenky je 34 týždňov. Osamelé matky majú právo na 37 týždňovú materskú dovolenku. V prípade, ak sa žene narodilo viac detí naraz, ide o 43 týždňovú materskú dovolenku.

Ako postupovať pri žiadosti o materskú dovolenku?

Pri žiadosti o materskú dovolenku je potrebné dodržať niekoľko krokov. Najskôr je nutné navštíviť svojho gynekológa, ktorý vystaví tlačivo žiadosti o materské. Toto tlačivo nie je voľne dostupné, preto ho musíte získať priamo od lekára. Následne je nutné všetky potrebné údaje, vrátane vyhlásenia vyplniť. Vyhlásenie sa týka toho, či si uplatňujete nárok na dávku zo súbehu poistení.

V prípade, ak ste zamestnaná, je potrebné tlačivo predložiť svojmu zamestnávateľovi na potvrdenie. Po jeho potvrdení sa odovzdáva na pobočke Sociálnej poisťovne. Toto by ste mali urobiť do začiatku nasledujúceho kalendárneho mesiaca od nástupu na materskú dovolenku. Po odovzdaní tlačiva bude Sociálna poisťovňa spracovávať vašu žiadosť a následne vám začne vyplácať materský príspevok.

Ako vypočítať výšku materskej dávky?

Materskú dávku si viete vypočítať jednoducho. Je to 75 % denného vymeriavacieho základu (hrubej mzdy) za predchádzajúci kalendárny rok. Jej maximálna denná výška je 64,306875 Eura, čo predstavuje mesačne pri 30 dňovom mesiaci maximálne 1929,30 Eura a pri 31 dňovom mesiaci je to 1993,60 Eura. Od januára 2025 bude maximálna výška materskej 2115,70 Eura pri 30 dňovom mesiaci a 2186,20 Eura pri 31 dňovom mesiaci.

Kedy je možný nástup na materskú dovolenku?

Na materskú dovolenku môžete nastúpiť v období medzi 8. a 6. týždňom pred očakávaným dňom pôrodu. To znamená, že najskôr môžete nastúpiť na materskú dovolenku v 32. týždni tehotenstva a najneskôr v 34. týždni tehotenstva. Ak sa rozhodnete, že na materskú dovolenku nastúpite neskôr ako 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, materská dovolenka sa vám skráti – odo dňa pôrodu na 28 týždňov.

Je možné kombinovať materskú dovolenku s rodičovskou?

Áno, je to možné. Po skončení materskej dovolenky môžete plynule prejsť na rodičovskú dovolenku bez nutnosti návratu do práce. Táto môže trvať až do dňa, keď dieťa dovŕši tri roky veku. Ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, rodičovská dovolenka môže trvať až do šiestich rokov veku dieťaťa. Predtým ako prejdete na rodičovskú dovolenku však musíte vopred (minimálne jeden mesiac) informovať zamestnávateľa o vašom zámere písomnou formou. Písomnou formou je koniec koncov potrebné oznámiť všetky zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia alebo skončenia materskej, otcovskej či rodičovskej dovolenky.

Čo robiť, ak otehotniete počas materskej dovolenky?

Ak počas materskej dovolenky opäť otehotniete, môžete pokračovať v čerpaní materskej dovolenky a následne prejsť na rodičovskú dovolenku pre prvé dieťa. Po narodení druhého dieťaťa máte opäť nárok na materskú dovolenku a môžete požiadať o materský príspevok pre druhé dieťa. Je však žiadúce informovať svojho zamestnávateľa o vašom ďalšom tehotenstve a plánovanom nástupe na ďalšiu materskú dovolenku.

Ako ovplyvňuje materská dovolenka vaše pracovné práva?

Materská dovolenka poskytuje ženám niekoľko pracovných práv a ochranu. Posudzuje sa totiž ako výkon práce. V prvom rade ste počas nej chránená pred výpoveďou. Zamestnávateľ vám nemôže dať výpoveď, okrem výnimočných prípadov, ako je zrušenie alebo premiestnenie zamestnávateľa, alebo ak by ste porušili pracovnú disciplínu. Po skončení materskej dovolenky máte právo vrátiť sa na rovnakú pracovnú pozíciu, ktorú ste zastávali pred nástupom na materskú dovolenku. Čo sa týka mzdy, máte nárok na rovnakú mzdu a pracovné podmienky, aké ste mali pred nástupom na materskú dovolenku.

POZOR! Počas materskej dovolenky nemôžete pracovať na rovnakú pracovnú zmluvu, z ktorej poberáte materský príspevok. Môžete však uzatvoriť novú pracovnú zmluvu alebo dohodu na inú pracovnú pozíciu. Počas materskej dovolenky sa vám tiež naďalej počíta nárok na dovolenku za kalendárny rok.

Kedy je možné materskú dovolenku predĺžiť?

Materskú dovolenku je možné predĺžiť v niekoľkých špecifických prípadoch. Ak ste osamelá matka, materská dovolenka sa vám automaticky predlžuje na 37 týždňov. Ak porodíte dve alebo viac detí naraz, materská dovolenka sa predlžuje na 43 týždňov. Ak porodíte predčasne a vyčerpáte menej ako šesť týždňov materskej dovolenky pred pôrodom, materská dovolenka sa predĺži tak, aby ste mali celkovo 34 týždňov (resp. 37 týždňov pre osamelé matky a 43 týždňov pre matky, ktoré porodili viac detí naraz).

Aké sú možnosti, ak nemáte nárok na materské dávky?

Ak nemáte nárok na materské dávky, stále máte niekoľko možností ako si zabezpečiť finančnú podporu počas starostlivosti o dieťa. V prvom rade môžete požiadať o rodičovský príspevok. Tento príspevok je určený pre rodičov, ktorí sa starajú o dieťa do troch, resp. šiestich rokov veku. Výška rodičovského príspevku, ak ste predtým materské nepoberali je 345,20 Eura mesačne a vypláca ju Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (v roku 2025 to bude 351,80 Eura). Ak sa ocitnete v hmotnej núdzi, môžete požiadať o dávky v hmotnej núdzi, ktoré tiež poskytuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ak je to pri dieťati možné, zvážte prácu na dohodu alebo na skrátený úväzok, aby ste si zabezpečili dodatočný príjem. V niektorých prípadoch môže byť užitočné požiadať o pomoc rodinu alebo priateľov, ktorí vám môžu poskytnúť dočasnú finančnú podporu alebo pomoc so starostlivosťou o dieťa.


[1] Ako požiadať o materské | Sociálna poisťovňa