Spravodajstvo
Lesezeit 02:00
Spravodajstvo
Kategorie:
Spravodajstvo

Ministerstvo kultúry spúšťa výzvu na obnovu hradov za 8,2 milióna eur

Ministerstvo kultúry SR spúšťa výzvu zameranú na obnovu národných historických pamiatok s objemom financií 8,2 milióna eur.

Bratislava 15. júla (TASR) – Ministerstvo kultúry (MK) SR spúšťa výzvu zameranú na obnovu národných historických pamiatok s objemom financií 8,2 milióna eur. Informovala o tom šéfka rezortu Natália Milanová (OĽANO) na piatkovej tlačovej konferencii. Novinkou v porovnaní s predchádzajúcim projektom Obnovme svoj dom bude podľa jej slov spolupráca s marginalizovanými rómskymi komunitami. Ministerka ozrejmila, že financie budú čerpať z eurofondov, a to ešte z tohto programového obdobia.
      
“Samotný projekt naberá trochu inú formu, pretože už to nebude obnova hradov s nezamestnanými, ale pri obnove hradov budú pomáhať marginalizované rómske komunity,” ozrejmila. Dodala, že pri hľadaní financií vyšlo rezortu kultúry v ústrety Ministerstvo vnútra (MV) SR a našli priestor pre obnovu hradov nachádzajúcich sa v atlase rómskych komunít. “Pre tieto oblasti sme vedeli nájsť priestor na to, aby sme ich vedeli využiť v prospech Slovenska, v prospech národných kultúrnych pamiatok, ale aj v prospech marginalizovaných rómskych komunít,” dodala.
      
Milanová uviedla, že v rokoch 2022 až 2023 tak môžu občania z rómskej komunity dostať pri obnove národných kultúrnych pamiatok pracovné príležitosti na všetkých pracovných úrovniach, od základných až po vyššie pozície. Podporu by mohlo získať podľa jej slov približne 20 pamiatok, pričom sa tu bude môcť zamestnať zhruba 480 ľudí. “Podmienkou je, aby aspoň 60 percent zamestnaných pochádzalo z prostredia marginalizovaných rómskych komunít,” ozrejmila. Množstvo pracovníkov na obnove pamiatky bude závisieť od jej veľkosti. Tie s rozlohou do pol hektára by mohli mať po 15 zamestnancov, nad pol hektára až 30 zamestnancov.
      
Riaditeľka Sekcia sprostredkovateľského orgánu pre integrovaný regionálny operačný program Jana Minarovičová priblížila, že žiadosti sa budú môcť podávať do 26. júla. Uviedla, že pri projekte zjednodušili proces podávania žiadostí a pripravujú aj informačný seminár. Oznámenia budú zverejnené na webe rezortu. Záujemcovia sa môžu prihlásiť elektronickou formou. Pri projekte bude podľa jej slov možná aj spätná refundácia. Doplnila, že financovanie je zabezpečené cez operačný program Ľudské zdroje, ktorý sa špecificky zameriava na podporu marginalizovaných komunít.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."