Spravodajstvo
Lesezeit 02:14
Spravodajstvo
Kategorie:
Spravodajstvo

Embraco Slovakia zrejme pristúpi k hromadnému prepúšťaniu

Spoločnosť Embraco Slovakia začala rokovania s odborovým zväzom a úradom práce o možnostiach hromadného prepúšťania.

Spišská Nová Ves 21. septembra (TASR) – Spoločnosť Embraco Slovakia, súčasť korporácie Nidec, začala rokovania s odborovým zväzom a úradom práce o možnostiach hromadného prepúšťania. To sa pravdepodobne dotkne približne sedminy zamestnancov, čo je okolo 270 ľudí. Informoval o tom riaditeľ závodu Tomáš Kandra s tým, že vedenie do poslednej chvíle hľadalo riešenia, ako tejto situácii predísť. “Dlhodobý a hlavne pokračujúci prepad objednávok nás však núti pristúpiť k tomuto krajnému riešeniu,” uviedol.
      
Z tohto dôvodu spoločnosť pristúpi aj k ďalšej odstávke väčšej časti výroby počas posledných troch septembrových dní. Výrobca chladiarenských kompresorov a kondenzačných jednotiek si podľa Kandru uvedomuje svoju zodpovednosť voči zamestnancom a regiónu, znižovanie počtu pracovníkov je však nevyhnutným krokom hlavne z hľadiska dlhodobej udržateľnosti a ekonomickej stability závodu.
      
Popri poklese dopytu, ktorý je v posledných týždňoch spôsobený aj zhoršenou podnikateľskou náladou zákazníkov z očakávanej recesie, spoločnosť dlhodobo bojuje s nadmernou infláciou v cenách materiálov a prepravných nákladov. “Tieto faktory nás v boji s ázijskou konkurenciou znevýhodňujú. V nemalej miere sa k nim pridal prepad dopytu v Rusku a Ukrajine spôsobený vojnou a sankciami,” spresňuje Kandra.
      
Pokiaľ sa situácia s dopytom v najbližších týždňoch nezlepší, spoločnosť začne doručovať dotknutým zamestnancom výpovede koncom októbra. V závislosti od dĺžky trvania pracovného pomeru im bude následne plynúť výpovedná doba a budú mať nárok na odstupné v zmysle Zákonníka práce a podnikovej kolektívnej zmluvy. “Dovtedy budeme hľadať ďalšie možnosti, ako sa dá prepúšťaniu v ohlásenej miere vyhnúť,” dodáva riaditeľ. V spišskonovoveskej fabrike pracuje momentálne približne 1750 zamestnancov.
      
Embraco ešte v júli 2022 zvyšovalo mzdy zamestnancov v priemere o štyri percentá. Okrem toho spustilo motivačný projekt, v rámci ktorého zvyšuje univerzálnosť a flexibilitu výrobných zamestnancov. Od januára 2023 však očakáva spoločnosť skokový rast cien energií. “Pokiaľ Európska komisia a slovenská vláda účinne nezasiahnu, konkurencieschopnosť našich výrobkov sa zníži ešte výraznejšie. Naopak, adresné opatrenia zo strany úradov v súvislosti s cenami energií môžu pomôcť ochrániť zamestnanosť aj v našom závode,” uzatvára Kandra.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."