Vzdelávanie
Reading time 02:07
Vzdelávanie
Category:
Vzdelávanie

Všetky vysoké školy na Slovensku už podpísali výkonnostné zmluvy

V zmluvách sa zaviazali k plneniu viacerých merateľných ukazovateľov.

Bratislava 16. januára (TASR) – Za ich splnenie môžu v rokoch 2024 až 2026 získať finančný príspevok navyše. Na financovanie vysokých škôl je na tri roky vyčlenených vyše 300 miliónov eur. V utorok o tom informoval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Zavedením výkonnostných zmlúv do konca roka 2023 sa zároveň splnil jeden z kľúčových míľnikov plánu obnovy.

“Každá škola podpísala zmluvu o poskytnutí dotácie, prílohou sú výkonnostné parametre, v ktorej sa zaviazala plniť konkrétne merateľné ukazovatele. Za ich splnenie má nárok na konkrétnu sumu s cieľom že v rokoch 2024-26 sa budú postupne zvyšovať výkony všetkých vysokých škôl na Slovensku,” uviedol Drucker. Podotkol, že zmluvy prinášajú školám nový spôsob financovania, pričom ich cieľom je postupný prechod na financovanie založené na výkone a kvalite ich výsledkov.

Každá VŠ si musí plniť sedem povinných a sedem nepovinných ukazovateľov. “Drobný rozdiel je v prípade umeleckých škôl, tam je to šesť povinných a osem nepovinných,” dodal minister. Všetky merateľné ukazovatele sa majú každoročne monitorovať, vyhodnocovať a zverejňovať.

Medzi povinné, ktoré školám určil štát, patria efektivita štúdia, otvorenosť štúdia, otvorenosť štúdia voči zahraničiu, nezamestnanosť absolventov, uplatnenie absolventov prvého stupňa štúdia v praxi, zahraničné výskumné granty a profesijné študijné programy.

Z 22 voliteľných ukazovateľov si školy vybrali najmä spoluprácu s praxou (19 vysokých škôl), výsledky doktorandského štúdia a budovanie doktorandských škôl (16), internacionalizáciu vysokých škôl (11), spoluprácu a koncentráciu kapacít medzi vysokými školami (11) či výskumné výstupy a excelentné výskumné výstupy (11).

Ako ozrejmil štátny tajomník rezortu Róbert Zsembera, VŠ majú vďaka výkonnostným zmluvám možnosť za tri roky získať navyše dokopy 200 miliónov eur nad rámec plánovanej štátnej dotácie. “Sto miliónov eur je niečo, s čím by školy tak či onak počítali a je to z ich rozpočtu naviazané na výkonnostné zmluvy. Dôležité je číslo plus 200 miliónov, ktoré dostanú za tri roky a s ktorými môžu počítať, ak budú plniť jednotlivé parametre a míľniky v rámci výkonnostných zmlúv,” vysvetlil.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."