Spravodajstvo
Reading time 01:35
Spravodajstvo
Category:
Spravodajstvo

Investičný semafor plánu obnovy sa rozšíril o 28 investícií nad 20 miliónov eur

Investičný semafor projektov v rámci plánu obnovy s hodnotou nad 50 miliónov eur sa rozšíril o 28 investícií s hodnotou nad 20 miliónov eur.

Bratislava 15. februára (TASR) – Ide celkovo o 31 projektov s hodnotou dve miliardy eur, o čom vo štvrtok informovala Kancelária podpredsedu vlády SR.

“Každý projekt v pláne obnovy nie je len investíciou do infraštruktúry či technológie, ale predovšetkým investíciou do budúcnosti našich občanov. Verím, že transparentnosť a dôkladné monitorovanie pokroku nám umožnia efektívne adresovať výzvy a využiť každú príležitosť na zlepšenie kvality života ľudí na Slovensku,” uviedol vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD).

Okrem projektov výstavby nemocníc v Banskej Bystrici, Martine a elektrifikácie trate Bánovce nad Ondavou – Humenné pribudli v semafore napríklad aj harmonogramy modernizácie budov súdov, projekty rozvoja železničnej infraštruktúry či ďalšie investície do modernej a dostupnej zdravotnej starostlivosti.

Rozšírený semafor je podľa Kmeca ďalším krokom k priblíženiu plánu obnovy priamo k občanom a verejnosti. “Pri nástupe do úradu sme zistili, že skoro na každom rezorte sú projekty, ktoré sú v hroznom stave a treba ich akcelerovať. Aj preto zavedenie semaforu na projekty nad 20 miliónov eur vnímam ako nevyhnutný krok,” dodal.

Semafor mapuje plnenie harmonogramu čiastkových krokov, ktoré sú potrebné k tomu, aby boli investície dokončené včas a v rozsahu, aký je potrebný pre naplnenie daného cieľa plánu obnovy. Takýmito krokmi je napríklad príprava projektovej dokumentácie, vyhlásenie verejného obstarávania či podpisy zmlúv so zhotoviteľmi stavby.

Slovensko zaslalo Európskej komisii (EK) štyri žiadosti o platbu za už splnené opatrenia. Doteraz dostalo prvé tri platby v plnej výške. “Doma tak máme takmer dve miliardy eur za splnené míľniky a ciele,” uzavrela Kancelária podpredsedu vlády SR.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."