Mýty vs. realita o práci na Slovensku
Odhaľ mýty o práci! Zisti, či je odchod do zahraničia vždy výhodný, ako nájsť prácu bez známostí a čo ovplyvňuje tvoj plat a kariéru.

Medzi mladými ľuďmi kolujú rôzne mýty o práci ako takej a samozrejme aj o práci na Slovensku. Jedným z najväčších mýtov je predstava, že v zahraničí sa vždy lepšie zarába. Realitou je, že aj keď sú mzdy v niektorých krajinách vyššie, zároveň sú tam aj vyššie životné náklady. V Rakúsku či Nemecku si môžete zarobiť viac, ale nájom, doprava, dane alebo zdravotné poistenie sú drahšie. Na Slovensku stále rastie priemerná mzda a v IT, strojárstve či zdravotníctve sa dá veľmi dobre zarobiť (aj lepšie ako napr. v ČR).
Stabilita práce na Slovensku: Mýtus a skutočnosť
S týmto úzko súvisí aj tvrdenie, že na Slovensku je ťažké nájsť si stabilnú prácu a že jediným riešením je odchod do zahraničia. Tak ako v každej inej krajine, niektoré odvetvia sú v útlme, resp. menej stabilné. Máme však aj silné sektory, kde je dopyt po odborníkoch veľký. Je potrebné sledovať trendy a nové technológie, ktoré podporujú vznik aj nových zamestnaní a nájsť si v segmente, v ktorom študuješ zaujímavé oblasti, ktoré majú potenciál a budú teda žiadané ďalšie roky.
Mýtus o závislosti na známostiach
Ďalším mýtom je strach z toho, že bez známosti sa nedá nájsť dobrá práca. Hoci kontakty sú čerešničkou na torte a niekedy môžu vyzerať ako jediné záchranné lano, veľa firiem prijíma na základe reálnych skúseností a schopností, takže mať známosti už dnes nestačí 😊. Vybudovať si kariéru aj bez známostí môžeš (už počas školy) napr. aj na profile v rámci LinkedInu. Je vhodné navštevovať odborné konferencie, workshopy a kariérne podujatia, nehanbiť sa osloviť profesionálov a požiadať ich o rady v oblasti, ktorá ťa zaujíma.
Získavanie praxe a rozvoj zručností
Na druhej strane, získanie praxe už počas štúdia formou stáží a brigád či dobrovoľníckych aktivít v odbore, môže byť pre tvoju „naozajstnú“ prácu veľmi dôležité. Je dobré využívať univerzitné programy a spolupráce s firmami. Mäkké i tvrdé zručnosti si vieš budovať aj nad rámec školského vzdelávania. A rôzne online platformy ponúkajú kurzy a certifikáty, ktoré zvýšia tvoj náskok pred budúcou konkurenciou.
Platové mýty a kariérny rast
Možno si myslíš, že po škole ťa čaká iba nízky plat. Všetko však závisí od odvetvia a od ochoty učiť sa. Väčšina firiem má na obsadenie juniorské pozície (to ale nesúvisí s vekom adepta) s nižšími platmi, ale aj seniorské pozície, kde sú zručnosti a skúsenosti oceňované vyšším platom. Ak tvoje zručnosti sú na vyššej úrovni, už po škole môžeš začínať s nadpriemerným platom. Okrem toho, firmy často ponúkajú rôzne benefity, ako sú príspevky na bývanie, cestovanie, vzdelávanie, či firemné bonusy, ktoré môžu celkový príjem výrazne zvýšiť. Ak ukážeš ochotu učiť sa, mnohí zamestnávatelia radi investujú do rozvoja svojich zamestnancov a ponúknu nielen interné kurzy, ale aj možnosť absolvovať externé vzdelávanie a následne aj kariérne rásť.
Podnikanie vs. zamestnanie
Mnoho mladých ľudí si myslí, že ak chce uspieť, jediným spôsobom, ako sa finančne zabezpečiť, je vlastný biznis. Podnikanie môže byť skvelou cestou k úspechu, ale nie každý musí a vie byť podnikateľom. Zamestnanecké benefity, stabilita a kariérne možnosti môžu byť pre mnohých výhodnejšie ako neistota vlastného podnikania. Aj ako zamestnanci vo firmách viete dosiahnuť skvelý plat a kariérny rast.
Kedy a prečo meniť prácu?
Otázkou zostáva, ako často je potrebné meniť prácu, aby si získal ďalšie skúsenosti a vypracoval sa v odbore a čo robiť, keď ti prvá práca nevyhovuje. Určite je potrebné hľadať nové príležitosti a nebáť sa zmeny. Byť flexibilný a otvorený aj menej tradičným možnostiam. Zlatá stredná cesta neublíži nikomu. Ideálne je nestať sa „dinosaurom“ v jednej spoločnosti, ale ani nemeniť dve tri práce za rok.