Spravodajstvo
Reading time 03:15
Spravodajstvo
Category:
Spravodajstvo

Projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných môže pokračovať

Projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných dostáva šancu pokračovať prostredníctvom novej výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Bratislava 18. marca (TASR) – Projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných dostáva šancu pokračovať prostredníctvom novej výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedli predstavitelia Ministerstva kultúry (MK) SR, ktorí priblížili, že dotáciu vo výzve určenej pre občianske združenia, neziskové organizácie či regionálne agentúry pôsobiace v oblasti regionálneho rozvoja môžu oprávnení žiadatelia použiť aj na zamestnanie ľudí podieľajúcich sa na obnove kultúrnych pamiatok.
      
Celková alokácia v tejto výzve je 1,1 milióna eur, výška dotácie sa bude pohybovať do 10.000 do 50.000 eur. Žiadosti možno predkladať do 15. apríla 2021. “Je zrejmé, že zatiaľ sa na refundovanie nákladov pri angažovaní nezamestnaných na obnove hradov nenazbierajú také prostriedky ako v minulých rokoch prostredníctvom národného projektu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR). Dôležité však je, aby tento výrazne pozitívne vnímaný projekt pokračoval,” zdôraznila ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO)
      
Dotácie z výzvy MIRRI bude možné skombinovať s dotáciami z programu MK Obnovme si svoj dom. Vyhodnotenie tejto výzvy očakávajú predstavitelia rezortu kultúry do jedného mesiaca.
      
Milanová uistila, že MK hľadá ďalšie možnosti, ako zvýšiť zdroje na preplácanie nákladov, ktoré súvisia s projektom obnovy hradov prostredníctvom nezamestnaných. “Chceme nadviazať na túto výzvu a zároveň zaangažovať ešte viac nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva,” povedala ministerka.
      
Štátna tajomníčka MK Zuzana Kumanová doplnila, že diskusie sa vedú o dlhodobej udržateľnosti projektu a využití eurofondov. “Skúmame možnosti pri nastavovaní nového programovacieho obdobia,” uviedla.
      
Štátny tajomník MIRRI Vladimír Ledecký pripomenul, že projekt obnovy hradov prostredníctvom nezamestnaných priniesol do regiónov dlhodobý rozvoj vo viacerých oblastiach. “Okrem aktivácie dlhodobo nezamestnaných sa podarilo obnoviť historické kultúrne dedičstvo a zároveň naštartovať rozvoj cestovného ruchu,” upozornil. Dodal, že nahradiť zdroje po ukončení národného projektu MPSVR sa MIRRI pokúša nielen prostredníctvom aktuálnej výzvy, ale aj v rámci výziev určených pre najmenej rozvinuté okresy. “Platí to pre tie, ktoré zaradili spomínanú aktivitu medzi svoje priority v akčných plánoch,” priblížil.
      
Predseda združenia Zachráňme hrady Ratibor Mazúr ocenil spoluprácu i hľadanie riešení oboch ministerstiev, prostredníctvom ktorých bude možné zachovať kontinuitu prác pri záchrane hradných ruín. Poukázal však na to, že v predchádzajúcich rokoch pri spojení prostriedkov z dotačného programu MK Obnovme si svoj dom a zdrojov MPSVR bolo možné obnovovať viac ako 30 hradov. “Veríme preto, že sa v budúcnosti podarí ministerstvu kultúry nájsť ďalšiu možnosť pomoci,” dodal.
      
Projekt Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva funguje od roku 2011, v predchádzajúcich rokoch kombinoval dotačné zdroje rezortu kultúry a prostriedky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktoré refundovali mzdu a odvody zapojených nezamestnaných. MK v rámci programu Obnovme si svoj dom poskytovalo ročne vyše 12 miliónov eur, MPSVR preplácalo náklady v objeme približne 3,5 milióna ročne. Podľa združenia Zachráňme hrady sa každý rok dokázalo takto v rámci projektu uplatniť 550 až 600 uchádzačov o zamestnanie z úradov práce a obnovovať vyše 30 hradov.
      
MPSVR už v roku 2020 avizovalo, že na pokračovanie nemá disponibilné zdroje, MK preto začalo hľadať alternatívne riešenia v spolupráci s MIRRI.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."