Spravodajstvo
Reading time 02:22
Spravodajstvo
Category:
Spravodajstvo

Zamestnávatelia upozorňujú na akútny nedostatok pracovníkov

Pandémia nového koronavírusu aj naďalej negatívne vplýva na trh práce.

Bratislava 12. októbra (TASR) – Pandémia nového koronavírusu aj naďalej negatívne vplýva na trh práce. V jednotlivých sektoroch sa to prejavuje s rôznou intenzitou. Počas prvej a druhej vlny pandémie boli v ohrození predovšetkým pracovné miesta v regiónoch, v ktorých prevládajú odvetvia gastro, hotelierstvo a cestovný ruch. V súčasnosti sa štruktúra nezamestnanosti mení. Voľných pracovných miest výrazne pribúda a viacerí zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) majú problém ich obsadiť kvalifikovanými zamestnancami, uviedla v utorok RÚZ.
      
Zamestnávatelia v Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji hlásia akútny nedostatok informatikov, najmä programátorov či vývojárov. „Pracovné portály ponúkajú nespočetné množstvo ponúk z oblasti IT, napriek tomu majú technologické firmy na Slovensku dlhodobo problém s nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov – zle nastavený systém vzdelávania produkuje nedostatok kvalifikovaných absolventov a tí, ktorí môžu, odchádzajú radšej za prácou do zahraničia,“ upozornil viceprezident RÚZ a IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský.
      
Trnavskí zamestnávatelia sa sťažujú najmä na nedostatok opravárov, skladníkov, údržbárov a predavačov v obchodných prevádzkach. Člen prezídia RÚZ a predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič upozornil, že počet pracovných ponúk pri predavačoch a skladníkoch výrazne prevyšuje počet kandidátov a zamestnávatelia majú v praxi obrovské problémy s obsadzovaním týchto pracovných miest. „Z nášho pohľadu by v tejto oblasti výrazným spôsobom pomohla zmena a väčšia flexibilita Zákonníka práce,“ tvrdí Krajčovič.
      
Na väčšine Slovenska je rovnako tak problém nájsť kvalifikovaných tlačiarov, knihárov a ďalších pracovníkov z oblasti polygrafie – pričom aj v tomto smere je za tým podľa zamestnávateľov predovšetkým výrazný problém s nedostatkom absolventov príslušných študijných odborov. Nedostatkoví sú aj vinohradníci, chovatelia hospodárskych zvierat, ovocinári, zeleninári či lesníci. Málo je aj elektrotechnikov, strojárov či špecialistov na kybernetickú bezpečnosť.
      
Tajomník RÚZ Martin Hošták dodal, že chýbajú najmä špecialisti na priemyselnú bezpečnosť a špeciálne oblasti energetiky, ako je napríklad jadrová energetika. Osobitnou skupinou sú pozície špecialistov na vyraďovanie jadrových zariadení, kde síce ide o oblasť, ktorá sa prakticky ešte len rozvíja, no slovenské školstvo na tento dopyt podľa Hoštáka nereaguje, hoci sa už viac ako dve desaťročia o nutnosti a potrebe týchto expertov hovorí.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."