Spravodajstvo
Reading time 02:53
Spravodajstvo
Category:
Spravodajstvo

Ministerstvo práce odmenilo za prácu počas 2. vlny 30.000 zamestnancov sociálnych služieb

V odmeňovaní štát pokračuje ďalej, v januári dostane každý takýto zamestnanec mimoriadnu jednorazovú odmenu vo výške 350 eur.

Bratislava 23. decembra (TASR) – Za prácu počas 2. vlny pandémie nového koronavírusu odmenilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR už vyše 30.000 zamestnancov v sociálnych službách. Informoval o tom tlačový odbor rezortu. V odmeňovaní štát pokračuje ďalej, v januári dostane každý takýto zamestnanec mimoriadnu jednorazovú odmenu vo výške 350 eur.
      
“V rámci nášho projektu sme doteraz schválili takmer 1150 žiadostí od zamestnávateľov a som rád, že finančná odmena sa postupne dostáva všetkým, ktorí si to dnes naozaj zaslúžia,” vyhlásil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
     
O refundáciu odmeny môže zamestnávateľ žiadať do konca tohto roka, ak najneskôr do 30. novembra 2021 vyplatil mimoriadnu odmenu svojim zamestnancom. “Zamestnávateľ môže zamestnancovi vyplatiť aj vyššiu odmenu, rezort preplatí celkové náklady na odmenu do maximálnej výšky 676 eur. Preplácanie priebežne zabezpečujú príslušné úrady práce, sociálnych vecí a rodiny a Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny,” skonštatoval tlačový odbor.
      
Odmeny sú určené pre zamestnancov všetkých druhov sociálnych služieb, ako sú komunitné centrá, útulky, denné stacionáre, domovy sociálnych služieb, rehabilitačné centrá, opatrovateľská služba, terénna práca a podobne. Rovnako patria aj pracovníkom v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Jednorazovú mimoriadnu odmenu vo výške 350 eur dostanú vyplatenú v januári, teda v decembrovej výplate.
      
Ministerstvo dodalo, že viac informácií o refundácii odmien zamestnávatelia v sociálnych službách nájdu na stránke www.pomahameludom.sk.

Pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb dostanú po 350 eur

Bratislava 17. decembra (TASR) – Pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) dostanú odmenu po 350 eur. Schválila ju v piatok vláda. Uviedol to na brífingu po rokovaní vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Na uvedené odmeny by podľa neho malo ísť vyše 15 miliónov eur.
      
“Chcel by som informovať ľudí, ktorí pracujú v ZSS, ale aj vo vybraných subjektoch, ktoré poskytujú sociálnu kuratelu a sociálnoprávnu ochranu detí, že im bude, podobne ako zdravotníkom, vyplatená odmena 350 eur. Bude vyplatená na základe projektu, ktorý sme už tento rok robili. To znamená, pre nich to bude druhá odmena. Ten prvý projekt bol hradený z prostriedkov EÚ, toto bude hradené z prostriedkov štátneho rozpočtu.”
      
Odmena sa podľa neho bude odhadom týkať 32.222 zamestnancov. “Na túto jednorazovú odmenu je pre nich vyčlenených celkom 15.247.000 eur,” dodal Krajniak.
      
Podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR dotáciu nebude možné použiť na úhradu dohodnutej mzdy alebo platu v pracovnej zmluve zamestnanca. “Treba zdôrazniť, že tieto finančné prostriedky nemôžu byť použité na vyplatenie riadnych platov a miezd zamestnancov podľa platových dekrétov,” dodalo vo vládnom materiáli MPSVR.
      
Cieľom právnej úpravy, ktorú schválila vláda, je zabezpečiť poskytnutie účelovej dotácie poskytovateľom vybraných druhov sociálnych služieb, vybraným subjektom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ako aj subjektom zabezpečujúcim terénnu sociálnu prácu, ako zamestnávateľom na vyplatenie mimoriadnej odmeny pre ich zamestnancov.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."