Vzdelávanie
Reading time 01:39
Vzdelávanie
Category:
Vzdelávanie

V novom školskom roku bude v školách pôsobiť 6744 asistentov učiteľa

V novom školskom roku bude na školách pôsobiť 6744 asistentov učiteľa.

Bratislava 1. augusta (TASR) – V novom školskom roku bude na školách pôsobiť 6744 asistentov učiteľa. Zo štátneho rozpočtu a eurofondov na nich vyčlenili 91,2 milióna eur. Od októbra by malo pribudnúť ďalších 600 asistentov financovaných z plánu obnovy. Novinkou v školách budú aj zdravotnícki pracovníci. Štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Svetlana Síthová o tom informovala na pondelkovej tlačovej konferencii.
      
Na 3230 asistentov učiteľa poputuje 43,2 milióna eur zo štátneho rozpočtu. Na ďalších 2914 asistentov pôjde 48 miliónov eur z eurofondových projektov. “Dopyt je takmer dvojnásobný,” pripustila Síthová. Ako upozornila, záujem každým rokom rastie. Avizuje preto aj zmeny systému prideľovania, súčasný nepovažuje za efektívny.
     
Ďalších vyše 600 asistentov pribudne vďaka prostriedkom z plánu obnovy. Systém ich umiestňovania bude iný, pôsobiť budú v 154 poradenských centrách, v každom budú štyria asistenti.
      
Od septembra budú v školách pôsobiť aj zdravotnícki pracovníci. “Budú pracovať nielen s deťmi, ktoré majú zdravotné znevýhodnenie, najčastejšie ide o cukrovkárov, ale budú pôsobiť aj v oblasti školského zdravia, prevencie rôznych chorôb a teda budú aj edukovať o zdravom životnom štýle. Môže ísť o lekárov, zdravotné sestry, fyzioterapeutov alebo verejných zdravotníkov,” priblížila Síthová.
      
Sumu 3,4 milióna eur na zdravotníckych pracovníkov z plánu obnovy rozdelili na 92 škôl. Dopyt bol takmer trojnásobný. Z vyčlenenej sumy môžu čerpať do konca augusta 2024. Pilotný projekt sa realizuje v materských, základných, stredných školách, zahŕňa aj špeciálne školy, spojené školy či odborné učilištia.  
      
Zoznamy úspešných žiadateľov na asistentov učiteľa a zdravotníckych pracovníkov sú zverejnené na stránke ministerstva školstva.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."