Spravodajstvo
Reading time 01:48
Spravodajstvo
Category:
Spravodajstvo

Mubea pripravuje pri Veľkej Ide nový závod, zamestná vyše 100 ľudí

Spoločnosť Muhr und Bender KG (Mubea) začína s výstavbou nového výrobného závodu pri Veľkej Ide blízko Košíc.

Veľká Ida 9. septembra (TASR) – Spoločnosť Muhr und Bender KG (Mubea) začína s výstavbou nového výrobného závodu pri Veľkej Ide blízko Košíc. Plánuje v ňom investovať viac ako 50 miliónov eur do inovatívnej technológie a vytvoriť viac ako 100 pracovných miest. Závod bude slúžiť na výrobu chladiacich dosiek pre elektricky poháňané vozidlá, informovala spoločnosť.
      
Nová valcovňa podporí svojimi výrobkami trend elektrifikácie poháňacieho ústrojenstva osobných automobilov a zvýši výkon batériových elektromobilov. V piatok slávnostne poklopali základný kameň závodu, začiatok sériovej výroby je plánovaný na tretí štvrťrok budúceho roku.
      
“Hľadáme kvalifikovaných ľudí, pretože výroba je technologicky veľmi náročná, očakávame, že v prvej fáze naberieme 133 ľudí. S náborom nových zamestnancov by sme chceli začať na začiatku roku 2023,” uviedol pre novinárov Miroslav Mikula, konateľ Mubea Automotive Slovakia.
      
Závod má podľa neho zabezpečené dostatočné zmluvy s odberateľmi v rámci prvej fázy výroby, možné je jej ďalšie rozšírenie. Investícia nesúvisí s nedávnym rozhodnutím automobilky Volvo o produkcii elektromobilov taktiež v blízkosti Košíc.  
      
V závode bude pri výrobe využitá špeciálna technológia rollbondingu a pôjde o prvú výroba v rámci Európy tohto typu. “Závodom s technológiou rollbondingu podporíme trend našich zákazníkov smerom k elektromobilite. V rámci našej stratégie ‘Make Mubea Green’ bude nový závod prvým v rámci skupiny Mubea, ktorý bude okrem iného s využitím najmodernejších technológií pre pece a s pomocou fotovoltaických systémov od roku 2028 vyrábať bez emisií CO2,” uviedol šéf spoločnosti Thomas Muhr.
      
Mubea je rodinný podnik so sídlom v nemeckom Attendorne. Ako dodávateľ pre automobilový a letecký priemysel zamestnáva približne 14.000 zamestnancov na 48 miestach po celom svete, minuloročný obrat udáva v sume 2,4 miliardy eur.

Zdroj, foto, video: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."