Spravodajstvo
Olvasási idő 00:52
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Sociálna poisťovňa pripravila nové kalkulačky na výpočet poistného pre SZČO

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby si môžu vypočítať na webovej stránke Sociálnej poisťovne (SP) poistné za obdobie od 1. januára. SP pripravila nové kalkulačky pre zmenu minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu od 1. januára budúceho roka. Informoval o tom hovorca SP Martin Kontúr.

Bratislava 28. decembra (TASR)“SZČO si v kalkulačke najprv zadá príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti, následne aj čiastkový základ dane a zaplatené poistné – na povinné verejné zdravotné poistenie, na povinné nemocenské a dôchodkové poistenie i do rezervného fondu solidarity,” priblížil Kontúr s tým, že takto si môžu SZČO vypočítať vymeriavací základ a jednotlivé sumy poistného.

V kalkulačke sa SZČO dozvie informatívny výpočet jednotlivých druhov poistného a ich súčet.

Ide o poistné na nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. SZČO sa dozvie aj celkové poistné, ktoré bude mesačne odvádzať SP. Dobrovoľne poistená osoba v kalkulačke najprv určí typ dobrovoľne poistenej osoby a zadá svoj vymeriavací základ. V kalkulačke sa dozvie informatívny výpočet jednotlivých druhov poistného a ich súčet. Bude tak vedieť, koľko má mesačne odvádzať SP.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."