Spravodajstvo
Olvasási idő 02:55
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Stiebel Eltron v Poprade rozširuje výrobu, prácu si nájde 100 ľudí

Spoločnosť Stiebel Eltron v Poprade rozširuje výrobu, do regiónu tak prinesie približne stovku pracovných miest.

Poprad 11. mája (TASR) – Spoločnosť Stiebel Eltron v Poprade rozširuje výrobu, do regiónu tak prinesie približne stovku pracovných miest. Vedenie spoločnosti vo štvrtok otvorilo novú výrobnú halu, vďaka čomu zvýši produkciu tepelných čerpadiel na ohrev úžitkovej vody. Na tlačovej konferencii o tom informoval konateľ spoločnosti Peter Štrbian s tým, že kapacita výroby už nepostačovala na aktuálne požiadavky trhu.
      
Podnik bude rozširovať svoje výrobné kapacity aj v nasledujúcich rokoch, areál a objem výroby chce zvýšiť až o 97 percent. Investičné náklady na tento účel, spolu so zaobstaraním nových technológií a strojových zariadení, by mali dosiahnuť 26,2 milióna eur, pričom firma získala aj investičný stimul vo výške 4,5 milióna eur od Ministerstva hospodárstva SR. V závode by zároveň malo v nasledujúcich dvoch rokoch pribudnúť 100 nových pracovných miest.  
      
V novej výrobnej hale v priemyselnom areáli v Matejovciach budú na ploche 2200 štvorcových metrov od septembra vyrábať plechové dielce pre tepelné čerpadlá na ohrev úžitkovej vody, ktoré z Popradu putujú do celého sveta. V priestoroch vzniká aj nový automatizovaný sklad. Naplánované je však už aj ďalšie rozširovanie priemyselného parku.
      
“Areál podniku sa nedávno rozšíril o vyše 21.000 štvorcových metrov. Pripravujeme projektovú dokumentáciu pre stavbu ďalšej výrobnej haly určenej na výrobu tepelných čerpadiel a rekuperačných zariadení a ďalšie skladové haly. Zároveň chceme zmodernizovať, zoptimalizovať a zefektívniť výrobný proces tak, aby sme mohli vyrábať produkty a zariadenia s vyššou pridanou hodnotou,” priblížil Štrbian. Dodal, že spoločnosť predpokladá v tomto roku tržby vo výške približne 90 miliónov eur, na budúci rok očakávajú obrat na úrovni až 150 miliónov eur. Stimul od štátu získala spoločnosť vo forme úľavy na dani s príjmov.
      
V súčasnosti závod zamestnáva 501 ľudí, do konca roka 2024 očakávajú nárast až na približne 600. “Keďže si výrazný rast výroby vyžaduje personálne posilnenie všetkých pozícií, uplatnenie u nás nájdu operátori výroby, konštruktéri, procesní inžinieri, skladníci, ale obsadzovať budeme aj pozície v oblasti riadenia výroby, kontroly kvality alebo nákupu,” priblížil Štrbian. Vlani vyrobili v Poprade 80.000 tepelných čerpadiel, do roku 2027 plánujú zvýšiť toto číslo na 250.000.
      
Rozširovanie závodu a tvorba nových miest však pomôže aj samotnému Popradu, v ktorom patrí spoločnosť k najväčším zamestnávateľom. Otvorenie novej haly i permanentné zavádzanie zelených technológií do výrobného procesu ocenil aj primátor Popradu Anton Danko.
      
Výroba v popradskom areáli má takmer 100-ročnú históriu a do roku 2020 bola známa pod obchodným menom Tatramat. Závod sa v súčasnosti zameriava na výrobu elektrických ohrievačov vody, tepelných čerpadiel na ohrev úžitkovej vody a tepelných čerpadiel na ohrev vody, vykurovanie a chladenie. Ďalej vyrába komponenty a zostavy pre materský závod v Holzmindene a smaltované kotlíky pre závod v Eschwege, pričom výrobné diely či hotové produkty z Popradu smerujú na trhy v rámci EÚ, ako aj do celého sveta.

Zdroj, foto: TASR  

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."