EURES

OPERÁTOR PRI OPRACOVANÍ KAMEŇA

Miesto výkonu práce
Malta
IR-RABAT
Dátum nástupu
Ihneď
Dátum pridania ponuky
9. 7. 2024 (aktualizácia 17. 7. 2024)
Druh pracovného pomeru
Pracovný pomer na neurčitý čas
Mzda (v hrubom)
1 600 € za mesiac
Počet voľných pracovných miest
2

Údaje o pracovnom mieste

Náplň práce

Overená pracovná ponuka z portálu EURES.

Who we are?

Rabat Marbles is one of Malta’s leading producers for marble, granite, quartzite and other natural and synthetic stone surfaces with over 30 years of experience. We specialise in the production of kitchen countertops but also produce other home finishing’s such as stairs, sills, feature walls and fireplaces for both commercial and residential properties.

The Vacancy:

Working at our factory, we are looking for the ideal candidates to join our team in the production of marble and other stone related projects. The ideal candidate will have the role to work on applying finishes to marble, granite and similar stone products.

Core Responsibilities will include:

• Applying finishing touches, that is, polishing by hand to granite, quartz, marble, quartzite, sintered and other materials for applications in the kitchen and home finishings market.

• Be able to use specialist hand tools and basic machinery on a daily basis.

• Attend job sites to apply finishing works and assist installations as required.

• Be flexible to work on projects according to production requirements

• Other ancillary duties.

Informácie o výberovom procese

Ak máte záujem o túto pracovnú pozíciu, kliknite na ikonu „POŠLI ŽIVOTOPIS“, vyplňte požadované informácie a pripojte životopis v anglickom jazyku. Po splnení kritérií bude váš životopis postúpený zamestnávateľovi.

EURES poradca: Mgr. Ferdinand Bolibruch

Email: ferdinand.bolibruch@upsvr.gov.sk

Telefón: 043/2445303

Ponúkané výhody

Benefits:

• Rabat Marbles has two shut down leave periods which are in August and in December. Dates are announced each year in January.

• Being a medium sized company, Rabat Marbles offers flexible working conditions. The management works on the shop floor and exercises an open-door policy to always improve the general working conditions of each individual.

• Uniform and safety requirements are provided to all employees.

• Due to the current work demand, there is possibility for working overtime.

• Rabat Marbles is located in the village of Dingli with plenty of fresh air and a friendly environment.

Training provided:

On the job training will be provided to the right candidates.

Salary:

1,600 – 2,000 EUR per month depending on skills and experience

Any other information:

• 6 months’ probation period applies for all new recruits.

Požiadavky na zamestnanca

Požadované vzdelanie

  • Stredné odborné vzdelanie
  • Úplné stredné odborné vzdelanie
  • Úplné stredné všeobecné vzdelanie (gymnázium)

Jazyky

  • Anglický - Pokročilá: B1 a B2

Ďalšie požiadavky

• Previous experience in the marble / stone industry will be considered as an asset however full training will be given to the right candidate.

• Demonstrate a positive can-do attitude with high attention to detail and problem- solving skills.

• Be well-organised and a team player.

• Be able to communicate in English.

Údaje o zamestnávateľovi

Obchodné meno

EURES

IČO

52798780

Adresa

Špitálska 2206/8, 81108, Bratislava - mestská časť Staré Mesto, Slovensko

Internetová stránka

Charakteristika spoločnosti

EURES (European Employment Services) je európska sieť služieb zamestnanosti koordinovaná ELA (Európsky orgán práce), ktorej cieľom je uľahčiť voľný pohyb pracovných síl v rámci krajín EÚ/EHP a Švajčiarska, ako aj podporovať spravodlivú pracovnú mobilitu. EURES poskytuje bezplatné služby uchádzačom, ktorí si hľadajú pracovné uplatnenie v Európe a európskym zamestnávateľom, hľadajúcim pracovnú silu v rámci týchto krajín.
EURES poradcovia poskytujú záujemcom o prácu v zahraničí informačné, poradenské a sprostredkovateľské služby. Európskym zamestnávateľom so záujmom o pracovníkov z krajín EÚ/EHP a zo Švajčiarska ponúka sieť EURES profesionálne poradenstvo a pomoc pri nábore.