Zamestnávatelia
Čas čítania 02:08
Zamestnávatelia
Kategória:
Zamestnávatelia

Tržby priemyslu sa vlani po dvoch rokoch rastu ocitli v záporných číslach

Priemysel, ako ťažiskové odvetvie slovenskej ekonomiky, evidoval za celý rok 2023 medziročné zníženie tržieb o 3,4 %.

Bratislava 12. februára (TASR) – Pokles nastal po dvoch rokoch rastu, bol však nižší ako v roku 2020. Pokles tržieb zaznamenali štatistici aj v ďalších odvetviach, ako napríklad vo vybraných trhových službách či podnikoch dopravy a skladovania. Rast, naopak, zaznamenalo napríklad stavebníctvo a informačné a komunikačné činnosti. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Záporné hodnoty v celoročnom súhrne zaznamenalo 10 zo 16 odvetví priemyslu. Konečný výsledok najvýznamnejšie ovplyvnil pokles tržieb v dodávke elektriny a plynu o 31,2 % a vo výrobe kovov o 9 %. Naopak, výsledok vylepšoval rast tržieb vo výrobe dopravných prostriedkov o 11,4 % a vo výrobe strojov o 4 %.

Druhému objemovo najsilnejšiemu odvetviu, a to vybraným trhovým službám, klesli v roku 2023 kumulované tržby medziročne o 7,8 %. Najvýznamnejší vplyv na výsledok mal pokles tržieb v administratívnych a kancelárskych činnostiach o takmer 24 %. Naopak, najdynamickejší rast tržieb o 9 % mali cestovné agentúry a kancelárie.

Podniky dopravy a skladovania za rok 2023 medziročne vykázali kumulovaný pokles tržieb o 2,1 %, čo bola zmena po predošlých dvoch rokoch rekordných rastov v dvojciferných hodnotách. Na výsledku sa odrazil predovšetkým negatívny obrat vo vývoji tržieb dvoch najsilnejších zložiek, v pozemnej doprave a doprave potrubím, ako aj v skladových a pomocných činnostiach, ktoré počas väčšiny mesiacov roka zaostávali za hodnotami z roku 2022

Stavebné podniky zaznamenali za rok 2023 medziročne len mierny rast tržieb o 0,3 %. Informačné a komunikačné činnosti dosiahli za rok 2023 medziročný rast 12 % a zopakovali tak dvojciferný rast z predošlého roka. Zásluhu na tom malo hlavne počítačové programovanie so zvýšením tržieb o 16,9 % a telekomunikácie, ktorým tržby medziročne narástli o 11,1 %.

V decembri 2023 zaznamenal priemysel medziročné zníženie tržieb o 7,3 % a v záporných hodnotách zotrval druhý mesiac po sebe. Spomedzi 16 priemyselných odvetví až 12 evidovalo pokles tržieb. Decembrové tržby vo vybraných trhových službách medziročne klesli o 4,8 %, čo znamená, že po celý rok 2023 zotrvali v mínusových hodnotách. Podniky dopravy a skladovania zavŕšili rok 2023 medziročným znížením tržieb o 3,6 % a klesali druhý mesiac po sebe. Ani stavebným podnikom sa na záver roka nepodarilo vylepšiť bilanciu tržieb a medziročne klesli o 6,2 %.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."