Spravodajstvo
Čas čítania 02:06
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Pri závode Volvo vo Valalikoch postavia centrum služieb, vyhlásili naň súťaž

Pri budúcej automobilke Volvo vo Valalikoch vyrastie Regionálne stredisko občianskej vybavenosti.

Valaliky 16. januára (TASR) – Spoločnosť Valaliky Industrial Park (VIP) vyhlásila na jej návrh dvojkolovú architektonickú súťaž. Na výstavbu strediska má v rozpočte celkovo 40 miliónov eur.

Centrum bude integrovať funkcie vzdelávania, kultúry, športu a služieb. Lehota na predkladanie návrhov pre prvé kolo súťaže, ktoré je zamerané na najmä na urbanistické riešenie celej lokality, je 16. februára 2024, informovala štátna firma.

“Architektonická súťaž je prvým krokom k realizovaniu zámeru skvalitnenia verejných služieb tak pre obyvateľov košického regiónu, ako aj pre zamestnancov strategického parku Valaliky, kde bude mať svoj výrobný závod spoločnosť Volvo Cars, ale sídliť tam bude aj sieť jej subdodávateľov,” uviedol konateľ spoločnosti VIP Miloslav Durec.

Centrum sa bude nachádzať v juhozápadnom území priemyselného parku, od západu bude susediť s obcou Haniska. Celkovo bude v rámci plánovanej investície krajinársky, urbanisticky a architektonicky riešených 40.000 štvorcových metrov (m2). Z toho zastavaných bude 10.000 m2, zvyšných 30.000 m2 bude predstavovať spevnené plochy, parkové riešenia a vonkajšie športoviská.

V stredisku bude podľa spoločnosti fungovať vzdelávacie zariadenie pre potreby automobilky, športovo-rekreačné zariadenie s plánovaným fitness centrom, menším bazénom a wellness, ako aj gastrozóna. Súčasťou budú aj hasičská a policajná stanica. Svoje miesto by si tam malo nájsť aj klientske centrum a zdravotnícke zariadenie s vybranými ambulanciami a rýchlou zdravotnou službou. Zóna bude zahŕňať aj urbanistický návrh pre lokalizáciu obchodných prevádzok, túto časť však spoločnosť VIP ponúkne na riešenie súkromným investorom. Regionálne stredisko občianskej vybavenosti Valaliky by malo začať svoje služby poskytovať postupne v roku 2026.

“Samotné centrum musí byť navrhnuté bezbariérovo s akcentom na energetickú udržateľnosť a efektivitu tak, aby harmonicky zapadalo do okolitej krajiny. Okrem množstva spomínaných funkcionalít by malo spĺňať aj estetickú kvalitu a malo by poskytovať príjemné prostredie pre návštevníkov a užívateľov centra,” doplnil Durec.

V súťaži návrhov na architektonické spracovanie zámeru je na ceny vyčlenených 166.000 eur. Predpokladaná lehota na celkové vyhodnotenie súťaže po ukončení druhého kola, do ktorého postúpia tri najhodnotnejšie návrhy, je 10. mája.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."