Spravodajstvo
Čas čítania 01:54
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Žiaci a učitelia si môžu otestovať digitálne zručnosti v IT Fitness Teste

Digitálna koalícia spustila 13. ročník IT Fitness Testu. Úroveň svojich digitálnych zručností si budú môcť otestovať žiaci a učitelia základných a stredných škôl na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Poľsku a aj na Ukrajine.

Bratislava 16. apríla (TASR) –  “Digitálne zručnosti sú povinnou výbavou každého, kto chce úspešne študovať alebo pracovať a výsledok testu poskytne podrobnú informáciu o ich skutočnej úrovni a súčasne odporučí, ktoré oblasti si treba zlepšiť,” vysvetlil predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský. Testovanie je bezplatné, online dostupné v šiestich jazykoch vrátane angličtiny či ukrajinčiny.

K dispozícii sú dve verzie testu. Pre žiakov základných škôl je dostupná verzia s dvadsiatimi testovacími otázkami. Pre študentov vyšších ročníkov, učiteľov a ďalších respondentov je pripravený súbor 25 otázok. Tie preveria ich zručnosti v kategóriách, ako sú internet, bezpečnosť a počítačové systémy, komplexné úlohy, kancelárske nástroje a kolaboratívne nástroje a sociálne siete.

Každý, kto test vyplní do konca októbra, automaticky získa elektronický certifikát, ktorý potvrdzuje aktuálnu úroveň jeho digitálnych zručností. Otázky v rámci IT Fitness Testu každoročne zostavuje medzinárodný autorský tím expertov. Sú praktické a reflektujú na súčasné požiadavky na zručnosti a najnovšie trendy a výzvy v digitálnom prostredí.

Ako reakcia na výzvy, ktoré prináša digitálna éra, sa v tomto ročníku testovania žiaci a študenti budú môcť bližšie oboznámiť s prácou s rôznymi nástrojmi umelej inteligencie. “Výzvu predstavujú predovšetkým ľudia, ktorí dokážu nástroje umelej inteligencie správne a bezpečne využívať, aby im pomohla stať sa efektívnejšími. Som preto rád, že slovenskí žiaci a študenti majú aj vďaka IT Fitness Testu už dnes príležitosť učiť sa, akým spôsobom nástroje umelej inteligencie používať,” podotkol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD).

Bezplatné, celoplošné, online testovanie je na Slovensku dostupné od roku 2012. V roku 2022 sa testovanie rozšírilo aj do krajín V4. IT Fitness Test cieli najmä na žiakov a učiteľov základných a stredných škôl, cieľom je objektívne otestovať ich digitálne zručnosti.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."