Vzdelávanie
Čas čítania 01:14
Vzdelávanie
Kategória:
Vzdelávanie

Žilinský samosprávny kraj nedokáže investovať do 59 škôl, preto ich chce optimalizovať

Uviedla to v pondelok predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Žilina 15. januára (TASR) – Počet detí, ktoré sa v súčasnosti rodia, je podľa krajskej predsedníčky zhruba o polovicu nižší oproti obdobiu spred 25 rokov. “Školské areály sú vystavané pre ´Husákove deti´. Náklady na prevádzku týchto veľkých areálov s polovičným počtom žiakov sú neudržateľné,” vysvetlila Jurinová.

Ubezpečila, že kraj sa snaží efektívne spravovať svoj majetok, no ide im aj o to, aby študenti dostávali kvalitné vzdelávanie. “Ak sa chceme racionálne pozerať na túto úlohu, nezostáva nám nič iné, ako efektívne využívať priestory, ktoré máme k dispozícii,” poznamenala. Znamená to popresúvať niektoré školy do väčších areálov. Vznikli by tak školské kampusy, v ktorých by kraj chcel lepšie aplikovať komunitný život mládeže.

Jurinová je presvedčená, že ak sa im podarí racionalizovať viac škôl do jedného komplexu, budú sa následne môcť sústrediť aj na to, aby tento školský areál skvalitnili a zmodernizovali.

Presun by sa mal dotknúť jednej školy v každom regióne Žilinského kraja. “Proces je už začatý. Máme spracované všetky podklady, teraz s týmito údajmi chceme oboznamovať verejnosť. Je to proces odhadom na dva roky. Musí to prejsť zastupiteľstvom, odobruje to aj ministerstvo školstva,” skonštatovala Jurinová s tým, že sa snažia získať podporu krajských poslancov.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."