Spravodajstvo
Čas čítania 01:21
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Ministerstvo práce chystá program na podporu zamestnávania mladých ľudí

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje veľký program na podporu zamestnávania mladých ľudí. Po výjazdovom rokovaní vlády v Košiciach, zameranom na výrobu automobilov a prechod na elektromobilitu, to uviedol šéf rezortu Erik Tomáš. Podľa neho chcú zatraktívniť pracovné prostredie na Slovensku tak, aby tu mladí ľudia zostávali, či sa sem vracali.

Košice 29. februára (TASR) –  “Chystáme príspevok pre zamestnávateľov, ktorí sa rozhodnú zamestnať mladého človeka okamžite po škole – či už po vysokej alebo po strednej. Bude to veľmi zaujímavý príspevok. Tento náš program by sme chceli spustiť 1. apríla – aby od 1. mája, teda na Sviatok práce, začal platiť, aby sa už pracovalo s príspevkom pre zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú mladých ľudí,” povedal s tým, že ide o program s názvom Právo na prvé zamestnanie. Plánujú aj realizáciu programu zameranú na návrat takzvaných šikovných mozgov na Slovensko.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková uviedla, že s prechodom na elektromobilitu a s tým súvisiacu automatizáciu a elektronizáciu výrobného procesu, bude väčší nárok automobiliek na vysokoškolsky či stredoškolsky vzdelaných ľudí technického zamerania. “Určite bude väčší dopyt po technikoch, ľuďoch s IT vzdelaním, po strojároch. Tam vidíme aj príležitosť pre mladých ľudí, ktorí budú opúšťať naše vysoké školstvo, aby mali pracovné príležitosti priamo na Slovensku,” povedala s tým, že s rezortom školstva hovoria aj o navýšení počtu poslucháčov, študujúcich na technických univerzitách. “Za posledných 20 rokov sa znížil a potrebujeme znova začať produkovať technicky vyškolených mladých ľudí, ktorí by hneď po vysokej škole, aj s pomocou vlády, ktorá pomáha automobilkám, dostávali nové pracovné príležitosti priamo na Slovensku,” uviedla.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."