Spravodajstvo
Čas čítania 02:18
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Automobilový priemysel na Slovensku zamestnáva 260.000 ľudí

Automobilový priemysel na Slovensku zamestnáva 260.000 ľudí, má desaťpercentný podiel na tvorbe HDP a 40-percentný podiel na exporte SR. Po zasadaní vlády v Košiciach to skonštatovala ministerka hospodárstva Denisa Saková s poukázaním na dôležitosť tohto priemyslu a jeho postavenia v národnom hospodárstve.

Košice 29. februára (TASR) – Vláda podľa nej potrebuje pomôcť automobilovému priemyslu čeliť výzve prechodu na elektromobilitu. “Viaceré automobilky na Slovensku už podnikli zmeny vo svojich technologických a výrobných procesoch, no naďalej musíme týmto automobilkám pomáhať, aby sme zabránili poklesu produkcie. Máme v záujme, aby zostal na tej úrovni, aký je, alebo, aby do budúcnosti aj rástol,” povedala ministerka.

Uznesenie vlády s navrhovanými opatreniami na podporu automobilového priemyslu a rozvoja elektromobility ocenil prezident Združenia automobilového priemyslu (ZAP) SR Alexander Matušek. “Pre nás je ešte dôležitejšie to, že máme bázu na to, aby sme si v dialógu vedeli do najmenšieho detailu vyšpecifikovať, čo potrebujeme, akým spôsobom a kedy to urobíme. Konečne výsledkom nášho dialógu bude akčný plán, aby sme vedeli kedy, čo a ako musíme spraviť, aké kapacity na to potrebujeme,” povedal. Za veľmi pozitívnu informáciu označil, že najbližšie roky majú všetky automobilky na Slovensku o prácu postarané. “Možno nie sme v takej kritickej situácii ako mnohé závody inde vo svete, na Slovensku momentálne všetky závody ohlasujú rast,” dodal. V súvislosti s výstavbou nového závodu automobilky Volvo pri Košiciach ide zároveň podľa neho aj o výzvu na nájdenie dostatku kvalifikovaných pracovníkov.

Automobilka Volvo, ktorá má vyrásť pri Košiciach, má obrovský záujem zamestnávať Rómov. Počas výjazdového rokovania vlády to uviedol minister práce Erik Tomáš. Podľa Tomáša je veľkou výzvou pripraviť ľudí nielen pre Volvo, ale pre celý priemysel, keďže sa nezamestnanosť pohybuje na úrovni okolo štyroch percent. Pripomenul, že v automobilke by malo pracovať 5000 ľudí a ďalších 12.000 pracovných miest má vzniknúť v dodávateľských firmách. Rezort preto pripravil program na vzdelávanie a rekvalifikáciu ľudí.

“Špecialita smerom k Volvu spočíva v tom, že má obrovský záujem zamestnávať našich rómskych spoluobčanov. Uvidíme, ako nám to pôjde, ale doslova na to kladú dôraz. Chcú zamestnať Rómov. Urobíme všetko preto, aby sa to podarilo,” povedal.

Prioritou bude podľa neho zamestnávať predovšetkým slovenských občanov. “Ak to nepôjde, a ten trh nedokážeme nasýtiť našimi občanmi, tak budeme samozrejme robiť všetko preto, aby sme legálne priviedli na Slovensko ľudí z tretích krajín. Ale z takých, z ktorých si my vyberieme,” dodal.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."