Spravodajstvo
Čas čítania 01:00
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Ministerstvo práce pracuje na legislatíve, minimálna mzda má byť na úrovni takmer 1000 eur

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje legislatívu, ktorá má upraviť mechanizmus výpočtu minimálnej mzdy. Mala by sa stanoviť automaticky ako 60 % priemernej mzdy. Podľa odhadov by tak minimálna mzda dosiahla v roku 2026 úroveň približne 920 eur a 970 eur v roku 2027. V piatok o tom informovala hovorkyňa rezortu práce Natália Jachym Holubová.

Bratislava 5. januára (TASR)“Od začiatku roka je výška minimálnej mzdy na úrovni 750 eur, ak by však platil nami navrhovaný automat, dosiahla by úroveň až 783 eur. Ak parlament schváli návrh zákona v tomto roku, podľa nových pravidiel vrátane vyjednávaní sa začne postupovať už v tom budúcom,” uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Minimálna mzda by mala v roku 2026 dosiahnuť úroveň približne 920 eur a 970 eur v roku 2027.

Spolu s minimálnou mzdou majú rásť aj príplatky za prácu v noci, počas sviatkov a víkendov, keďže sú naviazané na minimálnu mzdu. Súčasťou pripravovaných zmien bude podľa Tomáša aj rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. To má prispieť k zlepšeniu pracovných podmienok pre zamestnancov.

Rozširovanie kolektívnych zmlúv a ďalšie zmeny je potrebné do legislatívy zapracovať aj pre európsku smernicu, a to najneskôr na jeseň tohto roka. “Všetky navrhované opatrenia sú súčasťou programového vyhlásenia vlády. Budeme ich konzultovať so sociálnymi partnermi,” dodal Tomáš.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."